تاریخچه ی نجوم

 

تاریخ نجوم را به سه دوره می توان تقسیم کرد :

دوره ی زمین مرکزی ، دوره ی کهکشانی ، دوره ی کیهانی

 

الف . دوره ی زمین مرکزی :

منجمان نخستین معتقد بودند که زمین در مرکز جهان قرار دارد و خورشید و ماه و ستارگان به دور زمین ساکن می گردند . با اینکه در این دوره مطالعه ی نجوم به صورت علمی نبود اما کشف های برجسته ای هم صورت گرفت ؛ تقویم دقیقی تدوین شد ، دایرة البروج تعیین شد و دوره ی کامل خسوف ها و کسوف ها تعیین شد .

در این دوره به حرکت وضعی زمین – یعنی حرکت به دور خود – هم کشف شد . دوره ی زمین مرکزی توسط دانشمند بزرگ قرن شانزدهم نیکولائوس کوپرنیک ( Nicolaus Copernic ) برای همیشه به تاریخ پیوست .

ب . دوره ی کهکشانی :

برخلاف عقیده ی اکثر مردم که فکر می کنند گالیله اولین کسی بود که ثابت کرد زمین به دور خورشید می گردد ، باید گفت که اولین نفر کوپر نیک بود . کوپرنیک نشان داد که زمین نه تنها مرکز جهان نیست بلکه فقط یکی از سیاراتی است که به دور خورشید می گردد .همچنین مشخص شد که که زمین منحصر به فرد نیست و سیاره ای کاملا ٌ معمولی با طرز حرکت معمول و طبیعی است . نجوم پیشرفت های خود را در قرن شانزدهم تا پایان قرن نوزدهم مدیون رصدکنندگان دقیقی مانند تیخو برائه ( Tycho Brahe ) و استفاده از تلسکوپ برای رصد توسط گالیلئو گالیله ( Galileo Galilei ) در سال ۱۶۱۰ ( توجه داشته باشید که گالیله مخترع تلسکوپ نیست و ابتکار او این بود که بر خلاف مردم که در ابتدا از تلسکوپ مانند دوربین استفاده می کردند او از این وسیله برای مطالعه ی آسمان استفاده کرد . ) و قوانین حرکت سیارات توسط یوهانس کپلر ( Jihannes Kepler ) و قانون گرانش عامّ سر آیزاک نیوتون (Sir Isaac Newton) است .

پ . دوره ی کیهانی :

در این دوره مشخص شد که کهکشانی که ما در آن زندگی می کنیم یکی از میلیاردها کهکشان موجود در این عالم است . دکتر آلبرت اینشتین ، کیهانشناسی و اختر فیزیک را با نظریه ی معروف نسبیت متحول کرد .

 

/ 3 نظر / 13 بازدید
فاطمه

با سلام:با تشکر از نظرتان و از اینکه به وبلاگم سر زدید...وبلاگ زیبا و جالبی دارید...من هم خیلی از نجوم خوشم میاد و قبلا یه وبلاگ علمی داشتم و یه کتاب برای شرکت در المپیاد نجوم را حدودی خوندم همین پارسال و یه اطلاعات محدودی راجع به نجوم دارم..بازهم به وبلاگم سر بزنید...خوشحال میشم...موفق باشید

یکی ازماچارتا

سلام....ایول شروع کاررو بهت تبریک میگم...ایشااله بتونی وبلاگ خوب و مفیدی رو بسازی...موفق باشی...

نازنين-ب

سلام.وبلاگ جالبي داريد.خيلي وقت بود كه مطلبي در مورد نجوم نخونده بودم.خسته نباشيد. موفق باشيد.[گل]